Küldetés
Az éghajlatváltozás, a globális éghajlati válság korunk egyik, ha nem legnagyobb kihívása és veszélye. Nincs olyan területe a jelenleg ismert civilizációnknak, amire ne lenne már most, vagy akár a jövőben hatással. Az energiaellátásunktól kezdve az élelmiszer-biztonságon át a globális migrációig mindenre és mindenhol hatással van. A globális klímaválság nem ismer határokat és falakat, a világ összes országában érvényesül. Egyes országokban ez már élet-halál kérdése, máshol még csupán fokozódó kellemetlenség. A felelősségünk „közös, de megkülönböztetett”, és mindenkitől osztatlan cselekvést követel.
Kiváló tudósok már legalább száz éve foglalkoznak az éghajlatváltozás jelenségével. Legkésőbb 1988, az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületetének (IPCC) létrehozása, és 1992, az ENSZ Éghajlatváltozási Keretegyezményének (UNFCCC) elfogadása után a világ intézményesített szinten is elkezdett foglalkozni a kérdéssel.
Korábban is volt már éghajlatváltozás bolygónkon, akkor miért különleges a mostani éghajlati válság? A jelenlegi folyamatokat – a tudományos világ elsöprő többségének tudományos bizonyítékokon alapuló egyetértése szerint – az emberi tevékenységből fakadó üvegházhatású-gázkibocsátás okozza. Ennek valahol még akár örülhetnénk is, hisz ha belőlünk fakad a probléma, akkor megoldást is tudunk rá adni.
Tudományos bizonyítékok sokasága ellenére a társadalom egy részének továbbra sem elfogadhatóak ezek a magyarázatok korunk globális éghajlati válságára. Ezzel elfedik a helyzet súlyosságát, felmentik az egyént és a közösséget a cselekvés terhe alól. Ma már tudjuk, hogy a cselekvés hiánya sokkal veszélyesebb, drágább, mint a cselekvés, és semmilyen szinten nem kifizetődő.
A Másfél fok célja, hogy közérthetően, közvetlenül, hitelesen, tudományos alapokon állva, kritikusan és rendszerben gondolkodva mutassa be a jelenlegi éghajlatváltozás okait, cáfolja meg az ehhez kapcsolódó hamis mítoszokat, és mutassa meg, hogy a tudomány jelenlegi állása szerint melyek azok a beavatkozási pontok, ahol az egyén és a közösség aktív cselekvéssel tehet a globális éghajlati válság ellen.
Mindannyian tehetünk a jelenlegi éghajlatváltozásról, és mindannyian tehetünk ellene. A klímatehetetlenség, az „én túl kicsi vagyok, hogy bármit tenni tudjak” hozzáállása helyett egy, a problémával tisztában levő, azt komolyan vevő, cselekvő egyénekből álló társadalom elérése a cél. Az egyéni felelősségvállaláson túl szükség van a legközelebbi kézzelfogható és elérhető szint aktivizálására is, legyen az a család, a baráti kör, az iskola, az egyetem, a sportkör vagy a munkahely. Politikai döntések nélkül megoldhatatlan a jelenlegi globális klímaválság, azonban az előző szintek aktivizálása nélkül valószínűtlennek tűnik, hogy a politika meghozza azokat a döntéseket, amiket meg kell hoznia.
Ezen az úton járni nehéz és fáradtságos, azonban úgy érezzük, hogy túl sok mindent veszíthetünk ahhoz, hogy máshogy cselekedjünk. A közöny vagy a kétségbeesés elleni legjobb fegyver a tudás, ha tudjuk mi történik, miért történik, és mi mit tehetünk ellene. Ebben szeretnénk segítséget nyújtani ma, hogy holnap ne legyen már túl késő.
2019. április
Kik vagyunk?
A Másfél fok állandó csapata:
- Dr. Kis Anna, meteorológus, a földtudományok doktora (PhD), az Eötvös Loránd Tudományegyetem Meteorológiai Tanszékének tudományos munkatársa
- Dr. Lehoczky Annamária, meteorológus, éghajlatkutató (PhD), környezeti szakújságíró
- Dr. Pieczka Ildikó, meteorológus, a földtudományok doktora (PhD), az Eötvös Loránd Tudományegyetem Meteorológiai Tanszékének adjunktusa
- Dr. Szabó Amanda Imola, meteorológus, a környezettudományok doktora (PhD)
- Dr. Vigh Péter, alapító, szerkesztő, az irodalom- és kultúratudományok doktora (PhD)
Munkánkat szakmai tanácsadó testület segíti, melynek tagjai az éghajlatkutatás és más tudományágak elismert és jeles képviselői. Az ő munkájuknak köszönhetően tudunk ma többet az éghajlatváltozás jelenségéről, és annak az élet legkülönbözőbb területein érvényesülő hatásairól, legyenek azok egészségügyi, jogi, társadalmi vagy közgazdasági szempontból fontosak.
A felkérésünket eddig elfogadták:
- Dr. habil Bartholy Judit, meteorológus, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, az ELTE TTK Meteorológiai Tanszékének egykori tanszékvezető egyetemi tanára, dékánhelyettes (2009-2012), a Földtudományi Doktori Iskola vezetője. Az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületének (IPCC) egykori tudományos szakmai lektora (review editor)
- Dr. Fülöp Sándor, jogász, pszichológus, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense, 2008 és 2012 között a jövő nemzedékek országgyűlési biztosa volt. A közérdekű környezetvédelmi joggal foglalkozó Környezeti Management és Jog Egyesület (EMLA) egyik alapítója, jelenleg elnöke
- Dr. Páldy Anna, főorvos, az elméleti orvostudományok doktora (PhD). Az Országos Közegészségügyi Intézet tudományos tanácsadója, egykori igazgatóhelyettese. Több, a klímaváltozás környezet-egészségügyi hatásainak vizsgálatával foglalkozó hazai és európai munkacsoport tagja és vezetője. Az általa vezetett hazai munkacsoport dolgozta ki és vezette be a hőségriasztást Magyarországon
- Dr. Pongrácz Rita, meteorológus, hidrológus, a földtudományok doktora (PhD), az ELTE TTK Meteorológiai Tanszékének adjunktusa
- Dr. Ürge-Vorsatz Diána, fizikus, klímakutató, a környezettudományok doktora (PhD), a Közép-Európai Egyetem professzora, az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületének (IPCC) kibocsátásmérséklésekkel foglalkozó munkacsoportjának alelnöke (Vice-Chair, Working Group III)
- Dr. Zlinszky János, biológus, ökológus, környezetvédelmi szakjogász, a PPKE Jog- és Államtudományi Karának egyetemi docense, 2005-2010 között Sólyom László köztársasági elnök környezetvédelmi főtanácsadója, meghatározó szerepe volt a Jövő Nemzedékek Országgyűlési Biztosa Irodájának alapításában, annak egykori főosztályvezetője
Munkánkat számtalan vendégszerző és önkéntes segíti, akiknek nem lehetünk eléggé hálásak.
Antal Attila
Jogász és politológus. Adjunktus az ELTE Állam- és Jogtudományi Karának Politikatudományi Intézetében. A Politikatörténeti Intézetben működő Társadalomelméleti Műhely koordinátora.
A szerző cikkei
Ágoston-Kostyál Csilla
Pszichológus, a pszichológiai tudományok doktora (PhD), jelenleg az ELTE PPK Ember-Környezet Tranzakció Intézetében dolgozik adjunktusként, fő kutatási területe az öko-szorongás, öko-bűntudat és öko-gyász, valamint a környezettudatos viselkedést segítő és akadályozó tényezők vizsgálata.
A szerző cikkei
Lorena Axinte
A földrajztudomány doktora (PhD), egy mobilitással foglalkozó nemzetközi szervezet tanácsadója. Az Infoclima éghajlatváltozással foglalkozó tudományos ismeretterjesztő oldal egyik szerzője.
A szerző cikkei
Baják Petra
Hidrogeológus, az ELTE Általános és Alkalmazott Földtani Tanszékének doktorandusza és a Tóth József és Erzsébet Hidrogeológia Professzúra és Alapítvány munkatársa.
A szerző cikkei
Balázs Bernadett
Pszichológus, a földtudományok doktora (PhD). Korábban a Szegedi Tudományegyetem, a Singapore-MIT (Massachusetts Institute of Technology) Alliance for Research and Technology kutatóintézet és a Wesley János Főiskola munkatársa.
A szerző cikkei
Balogh Ádám
Közgazdász, diplomáit a Szegedi Tudományegyetemen és a Bécsi Közgazdaságtudományi Egyetemen szerezte. Jelenleg a bécsi székhelyű Energy Community nemzetközi szervezet energia-infrastruktúra szakértője.
A szerző cikkei
Bart István
Jogász, klímapolitikai szakértő. A Klímastratégia 2050 Intézet ügyvezető igazgatója, az Energiaklub elnökségi tagja.
A szerző cikkei
Bartek-Lesi Mária
Közgazdász (PhD), a Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont (REKK) kutató főmunkatársa.
A szerző cikkei
Bartholy Judit
Meteorológus, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, az ELTE TTK Meteorológiai Tanszékének egykori tanszékvezető egyetemi tanára, dékánhelyettes (2009-2012), a Földtudományi Doktori Iskola vezetője. Az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületének (IPCC) egykori tudományos szakmai lektora (review editor).
A szerző cikkei
Bátori Levente
Földtudományi kutató (BSc), az Eötvös Loránd Tudományegyetem meteorológia specializációs mesterszakos hallgatója.
A szerző cikkei
Bede-Fazekas Ákos
Tájépítész, informatikus, az agrárműszaki tudományok doktora (PhD), az Ökológiai Kutatóközpont, Ökológiai és Botanikai Intézetének tudományos munkatársa. Kutatási területe az ökológiai modellezéstől átível a klímaváltozás élőlényekre gyakorolt hatásfelmérésének módszertani kérdéseiig.
Berezvai Zombor
Közgazdász,a gazdálkodás- és szervezéstudományok doktora (PhD), a Budapesti Corvinus Egyetem adjunktusa.
A szerző cikkei
Biró Kinga
Környezetmérnök, vegyész mérnöktanár, PhD hallgató a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen. Kutatási területe a vállalati szféra fenntarthatósága és a klímaváltozáshoz való alkalmazkodása.
A szerző cikkei
Bordi Sára
Földtudományi kutató (BSc), az ELTE meteorológus mesterszak végzős hallgatója. Az Országos Meteorológiai Szolgálat munkatársa.
A szerző cikkei
Burger Csaba
Közgazdász, doktori fokozatát (PhD) az Oxfordi Egyetemen szerezte. Jelenleg pénzügyi kockázati modellezéssel foglalkozik.
A szerző cikkei
Buzási Attila
Regionális és környezetgazdász, a gazdálkodás- és szervezéstudományok doktora (PhD), a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem docense. Kutatási területe a klímaváltozáshoz való alkalmazkodás és sérülékenység-vizsgálat ágazati és területi összefüggései.
A szerző cikkei
Csepregi András
Geológus, a Hydrosys Kft. ügyvezetője és a VITUKI egykori munkatársa. Fő szakterülete a felszín alatti vizek hidraulikai és transzport modellezése, vízbázisvédelem és ahhoz kapcsolódó vizsgálatok.
Csizmadia Dóra
A tájépítészet doktora (PhD), a Ramboll Studio Dreiseitl tájépítész tervezője.
A szerző cikkei
Csóka Gergely
Okleveles környezetmérnök, zaj- és rezgésvédelmi szakmérnök. A VIKÖTI Mérnök Iroda Kft. környezet- és természetvédelmi szakértője, a Magyar Mérnöki Kamara Környezetvédelmi Tagozatának szakértői testületének választott tagja, valamint a Soproni Egyetem doktorandusz hallgatója éghajlatvédelmi kutatási témával.
A szerző cikkei
Dávid Réka Ágnes
Meteorológus, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Földtudományi Doktori Iskolájának éghajlatkutató doktorandusza.
A szerző cikkei
Dezső Zsuzsanna
Meteorológus, hidrológus, a földtudományok doktora (PhD), az ELTE TTK Meteorológiai Tanszékének adjunktusa.
Diallo Alfa
Közgazdász, a BCE Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont (REKK) kutató főmunkatársa.
A szerző cikkei
Divinszki Ferenc
Az ELTE TTK földtudományi alapszakos, meteorológia specializációs hallgatója.
A szerző cikkei
Dombi Mihály
Okl. vidékfejlesztő agrármérnök, a gazdálkodás- és szervezéstudományok doktora (PhD), a Budapesti Gazdasági Egyetem tudományos főmunkatársa.
A szerző cikkei
Dóci Gabriella
Az Európai Klíma Alapítvány egykori munkatársa, éghajlat-politikai tanácsadó, a környezettudományok doktora (PhD).
A szerző cikkei
Erőss Anita
Hidrogeológus (PhD), jelenleg az ELTE Általános és Alkalmazott Földtani Tanszékének tudományos munkatársa, valamint a Tóth József és Erzsébet Hidrogeológia Professzúra és Alapítvány munkatársa.
Fazekas Dóra
Közgazdász, a környezetgazdaságtan doktora (PhD). A Cambridge Econometrics kutató-tanácsadó cég budapesti irodájának vezetője. Szakterülete a gazdasági hatásvizsgálatok készítése energia- és klímapolitikai területen. Elemzései az utóbbi időben a klímaváltozás pénzügyi szektorra gyakorolt hatásait vizsgálják.
A szerző cikkei
Feiler József
Klímapolitikai szakértő, jelenleg az Európai Klíma Alapítvány regionális igazgatója, korábban többek között a Regionális Környezetvédelmi Központ (REC) munkatársa.
A szerző cikkei
Fülöp Sándor
Jogász, pszichológus, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense, 2008 és 2012 között a jövő nemzedékek országgyűlési biztosa.
A szerző cikkei
Gálhidy László
Biológus (PhD), erdőökológus. 1999-2005 között az ELTE TTK és az MTA kutatója. 2006 óta a WWF Magyarország erdővédelmi programvezetője.
A szerző cikkei
Gelencsér Dávid
Okleveles geográfus (Bsc), az ELTE Informatikai Karának geoinformatikus mesterszakos hallgatója, a Szolidáris Gazdaság Központ munkatársa.
A szerző cikkei
Gébert Judit
Közgazdász (PhD), filozófus, a Szegedi Tudományegyetem Gazdaságtudományi Kar Kutatóközpontjának egyetemi adjunktusa.
A szerző cikkei
Gröller György
Az ELTE TTK kémia-fizika szakán végzett, az Óbudai Egyetem Mikroelektronika és Technológia Tanszékének c. egyetemi docense.
Hafenscher Priszcilla
Ökológus. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Földtudományi Doktori Iskolájának doktorandusza. Kutatási területe a klímaváltozás és az ökológiai problémák összefüggései és ezek kommunikációja.
A szerző cikkei
Harmat Ádám
Megújuló energiaforrás szakértő geográfus, az ELTE TTK Földtudományi Doktori Iskolájának doktorjelöltje. 2016-ban csatlakozott a WWF-hez, ahol előbb a WWF Magyarország, majd 2024-től a WWF Közép-Kelet Európai Regionális irodájának éghajlatvédelmi programvezetője.
A szerző cikkei
Haszpra László
Meteorológus, levegőkémikus, a Magyar Tudományos Akadémia doktora. A Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Geodéziai és Geofizikai Intézetének munkatársa.
A szerző cikkei
Hidy Dóra
Meteorológus, szociológus, a biológia tudományok doktora (PhD). Az MTA-MATE Agroökológiai Kutatócsoport és az ELTE Kiválósági Központ tagja. Kutatási területe az ökológiai modellezés és az éghajlatváltozás hatása a növényekre.
A szerző cikkei
Horváth Bálint
Közgazdász, a gazdálkodás- és szervezéstudományok doktora (PhD), kutatási területe a körforgásos átalakulást segítő üzleti modellek alkalmazási lehetőségei. Jelenleg a budapesti és pozsonyi Holland Nagykövetség körforgásos gazdasági szakértője, adjunktus a Kodolányi János Egyetemen, a Zöld Gazdaság szakirányfelelőse.
A szerző cikkei
Illésné Szécsi Ilona
Közgazdász, környezetgazdász, a Magyar Energiahatékonysági Intézet szakmai munkatársa. Főbb kutatási területe a fenntartható építészet.
A szerző cikkei
Jankó Ferenc
Geográfus (PhD), az ELTE TTK Társadalom- és Gazdaságföldrajzi Tanszékének egyetemi docense, kutatási területe az éghajlatváltozás mint társadalmi probléma, az azzal kapcsolatos tudományos és közéleti viták, tudománytörténeti kérdések.
A szerző cikkei
Jókuthy Laura
A Magyar Nemzeti Bank Fenntartható Pénzügyek Főosztályának vezető szakértője.
A szerző cikkei
Jurecska Laura
Környezetkémikus, a környezettudományok doktora (PhD), az ELTE TTK Mikrobiológiai Tanszékének oktatója.
A szerző cikkei
Kasza Gyula
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Kockázatkezelési Igazgatóságának osztályvezetője, címzetes egyetemi tanár. A gazdálkodás- és szervezéstudományok doktora (PhD), kutatási területe az élelmiszerbiztonság és az élelmiszermarketing. A Maradék nélkül LIFE projekt programvezetője.
A szerző cikkei
Kajner Péter
Közgazdász, humánökológus, a WWF Magyarország Élő folyók programjának szakértője.
A szerző cikkei
Aleksandra Kardaś
Légkörfizikus (PhD), klímakommunikációs szakember. A lengyel Nauka o Klimacie [Klímatudomány] klímaváltozással kapcsolatos tudatosságnövelő platform egyik alapítója és állandó szerzője.
A szerző cikkei
Kácsor Enikő
Közgazdász (PhD), a Budapesti Corvinus Egyetem Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont kutató főmunkatársa. Fő kutatási területe az árampiacok modellezése, a nemzetközi áramárak összehasonlítása és elemzése, a megújuló szabályozás és támogatási rendszerek, valamint a gázpiaci szállítói tarifákhoz kapcsolódó kérdések.
Kertész István
Folyamattervező élelmiszermérnök, az élelmiszertudományok doktora (PhD). A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (korábban Szent István Egyetem) Élelmiszertudományi Karának egyetemi adjunktusa.
A szerző cikkei
Kis András
Közgazdász, vízgazdasági elemző. A BCE Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont (REKK) Vízgazdasági Csoportjának kutató főmunkatársa.
Kis Anna
Meteorológus, a földtudományok doktora (PhD), az ELTE Meteorológiai Tanszékének tudományos munkatársa, a Másfél fok egyik állandó szerzője.
A szerző cikkei
Konstantin Kata
Jogász, közgazdász, ügyvéd, korábbi LIFE éghajlat-politikai tanácsadó.
A szerző cikkei
Kuslits Béla
Orvos, szociológus, a környezetgazdaságtan doktora (PhD). Az Agri Kulti kutatója, a Jesuit European Social Centre (JESC) ecology officere, fenntarthatósági tanácsadó.
A szerző cikkei
Lakatos Mónika
Éghajlati szakértő, a földtudományok doktora (PhD). Az Országos Meteorológiai Szolgálat tanácsadója. Kutatási területe az éghajlati szélsőségek statisztikai elemzése.
A szerző cikkei
Lehoczky Annamária
Éghajlatkutató, szabadúszó környezeti szakújságíró és a Másfél fok állandó szerzője. Doktori (PhD) fokozatát az éghajlatváltozás kutatásában szerezte.
A szerző cikkei
Lékó-Kacsova Csenge
Geográfus, az SZTE Éghajlattani és Tájföldrajzi Tanszékének doktorandusz hallgatója.
A szerző cikkei
Ligetvári Krisztina
A hadtudományok doktora. Doktori (PhD) fokozatát a természeti erőforrások szűkösségéből, környezeti problémákból fakadó társadalmi konfliktusok biztonságpolitikai kutatásában szerezte.
A szerző cikkei
Lóránt Anna
Okleveles környezetgazdász és környezetgazdálkodási agrármérnök. Az Environmental Defense Fund Europe szakpolitikai elemzője.
A szerző cikkei
Magyar László
Környezettudós, az Energiaklub megújuló energia szakértője, számos hazai és nemzetközi tanulmány, stratégiai dokumentum és szakpolitikai anyag szerzője. A hazai energiaátmenet hatékony megvalósulásához megújuló energia központú programokkal, szakmai javaslatcsomagokkal járul hozzá.
A szerző cikkei
Markó Ábel
Hidrogeológus, az ELTE TTK Általános és Alkalmazott Földtani Tanszék PhD hallgatója, a Tóth József és Erzsébet Hidrogeológia Professzúra munkatársa.
A szerző cikkei
Massay-Kosubek Zoltán
Jogász, jelenleg az Európai Klíma Alapítvány programmenedzsere, korábban az Európai Népegészségügyi Szövetség (EPHA) munkatársa, minisztériumi köztisztviselő, és e minőségében 2011-ben Magyarország Európai Uniós elnökségi stábjának tagja.
A szerző cikkei
Mádlné Szőnyi Judit
Hidrogeológus, az MTA doktora, az ELTE TTK Általános és Alkalmazott Földtani Tanszék egyetemi tanára, a Tóth József és Erzsébet Hidrogeológia Professzúra kutatóközpont vezetője.
A szerző cikkei
Mezősi András
Közgazdász (PhD), Budapesti Corvinus Egyetem Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont kutató főmunkatársa. Kutatási területei a megújuló energiaforrások közgazdaságtana, a különböző energiapiaci beruházások értékelése, illetve a villamosenergia-piacok közgazdasági modellezése.
A szerző cikkei
Méhes Martina
Okleveles környezetgazdálkodási agrármérnök, megújuló energia szakértő, az Energiaklub ügyvezetője és szakmai igazgatója.
A szerző cikkei
Mikes Márk
Meteorológus, időjárás-előrejelző, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Földtudományi Doktori Iskolájának doktorandusza.
A szerző cikkei
Molnár László
Közgazdász, a gazdálkodás- és szervezéstudományok doktora (PhD). A Miskolci Egyetem Gazdaságtudományi Kar, Marketing és Turizmus Intézet egyetemi docense.
Molnár Zsolt
Biológus (PhD), az MTA doktora (DSc), az Ökológiai Kutatóközpont, Ökológiai és Botanikai Intézet tudományos tanácsadója, kutatócsoport vezető. Fő kutatási témái a hagyományos ökológiai tudás és a Kárpát-medence jelenlegi és múltbéli növényzeti viszonyai.
Móring Andrea
Meteorológus, levegőkémikus, a földtudományok doktora (PhD). A University of Edinburgh tudományos munkatársa.
A szerző cikkei
Muth Dániel
Közgazdász. A Közép-európai Egyetem (CEU) Politikatudományi Doktori Iskola PhD-jelöltje, a Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont Világgazdasági Intézetének tudományos segédmunkatársa. Fő kutatási területe a szén-dioxid árazási mechanizmusok politikai gazdaságtana.
A szerző cikkei
Nyitrai Emese Judit
Nemzetközi klímapolitikai szakértő, korábban a UNFCCC alkalmazkodási ágáért felelős tárgyaló.
A szerző cikkei
Páldy Anna
Főorvos, az elméleti orvostudományok doktora (PhD). Az Országos Közegészségügyi Intézet tudományos tanácsadója, egykori igazgatóhelyettese. Több, a klímaváltozás környezet-egészségügyi hatásainak vizsgálatával foglalkozó hazai és európai munkacsoport tagja és vezetője. Az általa vezetett hazai munkacsoport dolgozta ki és vezette be a hőségriasztást Magyarországon.
A szerző cikkei
Pálffy Anikó
Közgazdász, a Magyar Energiahatékonysági Intézet (MEHI) szakmai vezetője. Korábban villamosenergia-piaci elemzőként dolgozott, majd a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal energiahatékonysági feladataiban és projektjeiben működött közre. A MEHI-nél szakpolitikai javaslatokat dolgoz ki, háttér-kutatásokban, hazai és európai projektben vesz részt.
A szerző cikkei
Péliné Németh Csilla
Meteorológus, a földtudományok doktora (PhD). A Magyar Honvédség Geoinformációs Szolgálat (MH GEOSZ) Meteorológiai Támogató Osztályának meteorológus főtisztje, osztályvezető-helyettes.
A szerző cikkei
Pieczka Ildikó
Meteorológus, a földtudományok doktora (PhD), az ELTE TTK Meteorológiai Tanszékének adjunktusa, a Másfél fok egyik állandó szerzője.
A szerző cikkei
Pongrácz Rita
Meteorológus, hidrológus, a földtudományok doktora (PhD), az ELTE Meteorológiai Tanszékének adjunktusa.
A szerző cikkei
Pusztai Ádám
Okleveles közlekedésmérnök, urbanista, tervezőmérnök.
A szerző cikkei
Rodics Katalin
Természetvédelmi ökológus, címzetes egyetemi docens. A Greenpeace Magyarország agrárkampány felelőse.
A szerző cikkei
Sáfián-Farkas Fanni
Környezetkutató geográfus, a földtudományok doktora (PhD), a Szolidáris Gazdaság Központ munkatársa. Fő területei a környezeti és társadalmi szempontból is fenntartható energiagazdálkodás, az épületek energiahatékonysága és a közösségi energiatermelés.
A szerző cikkei
Schaffhauser Tibor
Nemzetközi klímapolitikai szakértő, a Green Policy Center társalapítója, korábban egy energiával foglalkozó nemzetközi szervezet klímapolitikai tanácsadója.
A szerző cikkei
Somfalvi-Tóth Katalin
Meteorológus, a földtudományok doktora (PhD), a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) Növénytermesztési-tudományok Intézet Agronómia Tanszék egyetemi adjunktusa, Kaposvári Campus.
A szerző cikkei
Somodi Imelda
Biológus, a biológiai tudományok doktora (PhD), az Ökológiai Kutatóközpont, Ökológiai és Botanikai Intézetének főmunkatársa. Fő kutatási területe a lehetséges természetes növényzet elmélete, modellezése, elemzése, valamint a klímaváltozás növényzetre gyakorolt várható hatása.
A szerző cikkei
Szabó Amanda Imola
Meteorológus-éghajlatkutató, a környezettudományok doktora (PhD) és a Másfél fok egyik állandó szerzője.
A szerző cikkei
Szabó John
Társadalomtudós (PhD), a Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont, HUN-REN, Világgazdasági Intézetének tudományos munkatársa, az ELTE TÁTK Politikai és Nemzetközi Tanulmányok Intézet egyetemi adjunktusa.
A szerző cikkei
Szabó László
Közgazdász (PhD), a Budapesti Corvinus Egyetem Regionális Energiagazdasági Kutatóközpontjának vezetője.
A szerző cikkei
Szabó Péter
Éghajlatkutató, az ELTE Meteorológiai Tanszékének doktorandusza, korábban az Országos Meteorológiai Szolgálat és a Nemzeti Alkalmazkodási Központ szakértője.
A szerző cikkei
Szajkó Gabriella
Közgazdász (PhD), a BCE Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont (REKK) kutató főmunkatársa.
Szalay Zsuzsa
Okl. építészmérnök, az építészmérnöki tudományok doktora (PhD), a BME Építőanyagok és Magasépítés Tanszék egyetemi docense.
A szerző cikkei
Szalmáné Csete Mária
Okl. műszaki menedzser, terület- és településfejlesztési szakértő, a gazdálkodás- és szervezéstudományok doktora (PhD). A BME Környezetgazdaságtan és Fenntartható Fejlődés Tanszék habilitált egyetemi docense, dékánhelyettes. Kutatási területe a térségi és ágazati alkalmazkodási stratégiák, digitalizáció és fenntarthatóság, klímainnováció, területfejlesztés, fenntartható helyi gazdaságfejlesztés.
Szép Tekla
Közgazdász, a gazdálkodás- és szervezéstudományok doktora (PhD). A Miskolci Egyetem Gazdaságtudományi Kar, Világ- és Regionális Gazdaságtan Intézet habilitált egyetemi docense, intézetigazgató-helyettes.
A szerző cikkei
Szilágyi Artúr
Környezetmérnök, a BME Energetikai Gépek és Rendszerek Tanszékének doktorandusza. Kutatási területe az alacsony szén-dioxid kibocsátású villamosenergia-termelés és életciklus-elemzés.
Takácsné Tóth Borbála
Közgazdász (PhD), nemzetközi kapcsolatok szakértő, a BCE Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont (REKK) kutató főmunkatársa.
A szerző cikkei
Ungvári Gábor
Közgazdász, vízgazdasági elemző. A BCE Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont (REKK) Vízgazdasági Csoportjának kutató főmunkatársa.
A szerző cikkei
Varga Attila
Pszichológus, a neveléstudományok doktora (PhD), az ELTE PPK Ember-Környezet Tranzakció Intézetében dolgozik habilitált egyetemi docensként. Fő kutatási területe az környezeti nevelés eredményességét befolyásoló pszichológiai és pedagógiai tényezők.
A szerző cikkei
Varga Katalin
Közgazdász, a Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont (REKK) Alapítvány programvezetője.
Vigh Péter
A Másfél fok alapítója, szerkesztője, az irodalom- és kultúratudományok doktora (PhD).
A szerző cikkei
Vincze Csilla
Meteorológus, szakképzett méhész hallgató, az ELTE Meteorológiai Tanszékének doktorandusza.
A szerző cikkei
Regionális partnereink
1% for the Planet
A Másfél fok tagja a 1% for the Planet hálózatnak.
Kapcsolat
Honlap: www.masfelfok.hu
Facebook: https://www.facebook.com/masfelfok
Instagram: https://www.instagram.com/masfelfok/ @masfelfok (Fiókkezelő: Pálfi Nándor)
E-mail: info[kukac]masfelfok.hu
Copyright © 2019 Másfél fok