Ahogy arra a Climate Transparency Jelentés is felhívta a figyelmet, a G20-ak klímavédelmi tevékenysége és vállalásai továbbra sem elegendőek ahhoz, hogy a Párizsi Megállapodásban kitűzött célokat teljesítsék, és a világ jelenleg a 1,5 Celsius-fokos globális melegedés meghaladása felé tart. Korábbi cikksorozatunkban az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) jelentése alapján bemutattuk, hogy a 1,5 Celsius-fokos globális melegedésnek milyen súlyos következményei lehetnek a földi rendszerek, ökoszisztémák és az ezektől szorosan függő emberi társadalom számára. A 2020-as évet domináló COVID-19 világjárvány ráébresztette a társadalom szélesebb rétegeit arra, hogy mennyire sérülékeny a jelenlegi társadalmi-gazdasági berendezkedés a nem várt természeti csapásokkal szemben, s mennyire fontos az, hogy az érintetlen természetes élőhelyeket megóvjuk, a már gazdálkodásba vont területekkel pedig fenntarthatóbban és tudatosabban bánjunk.
Ahhoz, hogy a járvány okozta egészségügyi, gazdasági és társadalmi válságból minél hamarabb kilábaljunk, az országok különböző gazdaságélénkítő csomagokat dolgoznak ki. Ahogy láthattuk az infografikán, a G20-országok közül legalább 19 úgy döntött, hogy plusz pénzügyi támogatást nyújt a hazai olaj-, szén- és/vagy gáziparágaknak, és 14 ország segítette ki nemzeti légitársaságait anélkül, hogy azt környezeti-éghajlati feltételekhez kötötte volna. Csupán négy G20-ország nyújtott több támogatást a zöld ágazatok számára, mint a fosszilis energia vagy más kibocsátásigényes iparágaknak.
Számos nemzetközi szervezet, szakértőcsoportok és orvosok érvelnek amellett, hogy ezeknek az átfogó gazdasági-társadalmi intézkedéseknek a klímaválságot is figyelembe kell venniük, vagyis a gazdaság ösztönzését összhangba kell hozni a hosszútávú éghajlati és fenntarthatósági célokkal. Ahogy arról korábbi cikkeinkben írtunk itt és itt, a zöld gazdasági megújulás nemcsak több zöld munkahelyet, tiszta energiát és egészségesebb környezetet teremtene, de az épületállomány energetikai korszerűsítése révén még a háztartások és középületek költségvetésének is jót tenne. Az elkövetkező hónapok politikai-gazdasági döntésein múlik, hogy melyik utat választjuk.
A Climate Transparency Jelentés (korábban „Brown to Green Report”) a világ legátfogóbb éves áttekintése a G20-országok éghajlatvédelmi tevékenységéről és a nettó nulla kibocsátású gazdaság felé vezető útjukról. Az évente kiadott jelentés a G20-országokban működő 14 think tank és NGO közreműködésével készül. A független, mélyreható értékelés nemzetközileg elismert adatbázisokra – mint például az OECD, a Világbank, a CAT és az IEA –, valamint vezető globális szakértők kvalitatív adataira támaszkodik.